Man Utd - Portal o Manchesteru United, clanky a zajimavosti, foto, cristiano ronaldo, wayne rooney, historie a mnohem víc ZDE.

Obránci

27 - Mikael Silvestre

http://nd.blog.cz/m/manchesterfc.blog.cz/obrazky/19060791.jpg
Mikael Silvestre začal svoju kariéru vo francúzskom prvodivíznom klube Rennes v sezóne 1995/1996. Po vybudovaní si dobrej povesti a podávaní dobrých výkonov v sezóne 1997/1998 sa sťahoval do talianskej Serie A, kde podpísal zmluvu s milánskym Interom.

Počas prvej sezóny v Taliansku odohral 18 ligových stretnutí, v ktorých zaznamenal jeden gól. Šesťkrát nastúpil tiež v Lige Majstrov, vrátane štvrťfinálovej odvety proti Manchestru United, ktorý nakoniec postúpil s celkovým skóre 3-1. Na Apeninskom polostrove však Mikael vydržal len rok - 10. septembra 1999 za 3,5 milióna libier prestupuje do Manchestru United.

Jeho prvý rok na Old Trafforde sa nedal označiť ako dobrý, počas druhej sezóny v Anglicku sa však výrazne zlepšil. Silvestre rázne odpovedal svojim kritikom a rýchlo sa stal dôležitým článkom základnej zostavy. Po príchode do Manchesteru sa Mikael po boku Jaapa Stama v obrane nikdy výraznejšie nepresadil. Sezóna 2000/2001 však znamenala nečakaný obrat, na konto si pripísal štart v 50 zápasoch a manažérovi dokázal, že jeho investícia sa oplatila.

Nikdy nebolo pochýb, že Alex Ferguson na Silvestrovi obdivuje jeho útočné schopnosti rovnako ako jeho defenzívne danosti. Mikael totiž dokáže hrať na rôznych miestach v obrane a ako krajný obranca dokáže výborne podporovať aj útok. Jeho rýchly beh a na obrancu skvelý driblink výrazne zväčšujú útočnú hrozbu United, čo najnápadnejšie predviedol proti Panathinaikosu, kedy prešprintoval 50 yardov, obišiel dvoch obrancov a nakoniec nahral na gól.

Mikaelova excelentná forma a cenná univerzálnosť ho priviedla aj do národného mužstva Francúzska - prvý zápas za reprezentáciu Galského kohúta odohral rovno na Stade de France proti Nemecku. Silvestre dokonca v Paríži skóroval a to v stretnutí proti Portugalsku (4-0). Prvý gól za United zaslúžene strelil v marci 2001 v domácom zápase s Leicesterom. Hoci obrana Red Devils v sezóne 2001/2002 nebola ani zďaleka pevná, Silvestre bol jedným z mála chválených obrancov.

V sezóne 2002/2003 hral niekoľko zápasov v strede obrany po boku Wesa Browna a práve o tomto mieste vyhlasoval, že je to jeho obľúbená pozícia. United však vynaložili obrovské prostriedky na kúpu Ria Ferdinanda a po jeho návrate zo zranenia sa Mikael musel opäť vrátiť na ľavú stranu defenzívy. Bola to však vydarená sezóna - aj Silvestre sa veľkou mierou podieľal na víťazstve v Premier League a vytvorení rekordu v najmenšom počte inkasovaných gólov. Skóroval tiež víťazný gól na Old Trafforde v zápase s Leedsom (2-1). Alex Ferguson ho postupom času opäť zaradil do stredu obrany - s Rio Ferdinandom výborne spolupracovali a vytvorili mimoriadne pevnú a spoľahlivú dvojicu.

Sezónu 2004/2005 však nekončil v príliš pozitívnom duchu. Fantastickým okamihom boli nepochybne dva góly, ktoré strelil Liverpoolu (2-1), Fergie však často dával prednosť Wesovi Brownovi. Mikael ani naďalej nemá isté miesto v základnej jedenástke a po príchode Nemanju Vidica a Patriceho Evru sa konkurencia ešte značne zvýšila. V zraneniach bohatej minulej sezóne však odohral až 43 zápasov a v ďalších štyroch nastúpil ako náhradník. Alex Ferguson so spoľahlivým Francúzom počíta aj naďalej - Mikael totiž pred nedávnom podpísal s United novú zmluvu až do roku 2009.

© 2005-2007 Použitie akéhokoľvek obsaho z týchto stránok bez súhlasu majiteľov je zakázané.
Žádné komentáře