Man Utd - Portal o Manchesteru United, clanky a zajimavosti, foto, cristiano ronaldo, wayne rooney, historie a mnohem víc ZDE.

Útočníci

9 - Louis Saha

http://www.4thegame.com/media/00/03/49/louis_saha.jpg
Prvním klubem francouzského reprezentanta v Premier League byl Newcastle, kam přišel na hostování v roce 1999. Svůj debut si odbyl v zápase s Chelsea, avšak pak si poranil kolenní šlachu a měsíc byl mimo hru. Do Anglie se vrátil v roce 2000, kdy ho za 2.1 miliónů liber získal FC Metz. Některé pochyby o jeho schopnostech z předešlého angažmé v Newcastle byly okamžitě zapomenuty, když do konce listopadu dokázal nasázet 20 gólů.

Silný, hbitý, rychlý, schopný na sebe navázet obránce a silný ve vzdušném prostoru - to jsou schopnosti Louise Sahy. Nakonec sezónu zakončil vstřelením 32 branek ve všech soutěžích, což mu vyneslo korunu pro nejlepšího střelce a mimo jiné získal ocenění pro nejlepšího cizince v soutěži za rok 2000. Jeho výkony neunikly pozornosti několika klubům v Premier League a nakonec ho do svých řad získal londýnský Fulham.

Hned ve svém prvním zápase za Fulham v Premier League, vstřelil v úvodním zápase na Old Trafford Manchesteru dva nádherné góly. Fulham bohužel na konci sezóny soutěž opustil a sestoupil do Championship. Mimo toho, že Fulham sestoupil, přišel i o svého útočníka, který byl mimo hru 4 měsíce.

Nicméně, hned po svém návratu na hřiště vstřelil v zápase anglického poháru gól proti Birminghamu City, potom se také dokázal trefit proti West Bromwichi, Southamptonu, Sunderlandu a Charltonu. Na konci sezóny to už vypadalo, že ten starý, známý Louis je už znovu zpátky.

Za celou sezónu vstřelil 15 branek a i díky tomu figuroval na přestupovém seznamu Sira Alexe Fergusona. V té době, byl 25letý Saha častokrát spojován s přestupem na Old Trafford a Sir Alex ho viděl jako skvělou posilu, která by v útoku podporovala Ruuda van Nistelrooye. Francouz v listopadu 2003 řekl: ´Moc rád bych přestoupil do Manchesteru. Nemůžu říct ne. Hrát za United je mým snem a chci tam odejít. Je to příležitost, kterou musím využít.´

United se pokoušeli Sahu získat za každou cenu, Chris Coleman ale několikát opakoval NOT FOR SALE. Nakonec, po dlouhých jednáních mezi Fulhamem a Manchesterem se přestup uskutečnil. Saha přestoupil 23.ledna za necelých 13 miliónů liber na Old Trafford a na drese s číslem 9 se objevilo nové jméno ´Saha´. Dres s číslem 9 byl volný od té doby, co Andy Cole odešel do Blackburnu Rovers.

Sir Alex v té době řekl: ´Louis je mladý a hodně talentovaný hráč. Udělal neuvěřitelný krok ve své kariéře, když k nám přestoupil. Až začne střílet branky, všichni zapomenou na to, kolik stál.´

Ferguson doufal, že Saha bude tvořit silné útočně duo s Van Nistelrooyem. ´Poslední skvělé útočné duo, které mělo velký podíl na našem úspěchu v roce 1999, to byli Cole a Yorke. Věřím, že tito dva budou stejně úspěšní.´

Saha ve svém novém týmu dokázal vstřelit v prvních 10 zápasech 7 gólů. Gól dal také ve svém debutu proti Southamptonu a též v zápases Evertonem. Dokázal se i střelecky prosadit proti svému bývalému zaměstnavateli - Fulhamu. Louis také později skóroval proti Arsenalu na Highbury. Po skvělých výkonech v dresu United se dostal i do francouzské reprezentace. Hned ve svém prvním zápase v kvalifikaci na Euro 2004 dal Belgii gól. Jelikož v této sezóně s Fulhamem nastoupil do zápasu FA Cupu, nemohl tím pádem nastoupit do finále FA Cupu.

V sezóně 2004/2005 Francouze provázela zranění. V základní sestavě nastoupil jen k 11 zápasům, což se mu v kariéře stalo vůbec poprvé a do dalších 11 zasáhl jako náhradník. V celé sezóně vstřelil pouhé dvě branky.

V září, v zápase Francie-Faerské ostrovy si poranil koleno a mimo hru byl měsíc. V dalším reprezentačním zápase, tentokrát v listopadu si přivodil stejné zranění a mimo hru byl další dva měsíce. V únoru 2005 se opět zranil a ohledně jeho zdravotní kondice se hodně spekulovalo. Francouz se poté opět zranil, když si poranil kolenní šlachu a mimo hru byl první tři měsíce nove sezóny.

Nakonec se v listopadu 2005 vrátil a nyní se už zdá, že už je to ten Saha, kterého United v roce 2004 kupovali. Saha nejdříve nastupoval v pohárových zápasech, ve kterých se mu skvěle dařilo. Nejdříve vstřelil v ligovém poháru 6 branek a pak se stal pravidelným partnerem v útočné dvojice vedle Wayne Rooneyho. Z útoku vystrnadil takového útočníka, jakým byl van Nistelrooy.

Saha také nastoupil v Cardiffu, ve finále ligového poháru spolu s Rooneym. A od té doby byl s Rooneym Fergusonovou volbou číslo 1. Nakonec, Francouz zakončil sezónu s 15 brankami a pokud se mu budou zranění vyhýbat, bude patřit mezi nejlepší útočníky v Premierleague, ne-li v Evropě.

Žádné komentáře